Naši lektoři

Zdeněk Skříček

PŘEZDÍVKA: Lumír, BML

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ: SOU strojírenské, PedF MU Brno – učitelství pro II.st. ZŠ + obor Biologie – Geografie, PřF OU Ostrava - Geografie pro SŠ

KURZY, DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ: Diplomový kurz Průvodce cestovního ruchu

PRAXE: 7 let pedagogické praxe (ZŠ Komenského Slavkov u Brna , Brankovice, ZŠ Heyrovského Brno, ZŠ Horácké nám. Brno, ZŠ Sluníčko-Montessori Brno, ZŠ Horníkova Brno. Přes 20 let praxe s dětmi a mládeží ( Hnutí Brontosaurus, Rozmarýnek – Lipka Brno, DDM Fantázie – Junior Brno)

OSTATNÍ: Hra na kytaru, zpěv, vedoucí zájmových kroužků, vedoucí florbalu.

Ačkoliv již několik let žiji v Brně, jsem rodilým Hanákem z Přerova. Mojí trampskou přezdívkou je Lumír nebo BML. Již od čtrnácti let jsem poznával krásy naší přírody a jezdil s přáteli trempovat. Dodnes mám v přírodě nejraději spaní „pod širákem“ s výhledem na noční oblohu nad sebou. Můj pohled na svět významně ovlivnilo ekologické Hnutí Brontosaurus, jehož jsem členem. V roce 2002 jsem úspěšně završil učitelské studium na brněnské Masarykově Univerzitě v oboru Biologie a Zeměpis. Poté jsem působil na několika školách jako pedagog. Ke sv& yacute;m toulkám po naší vlasti jsem přidával cesty po okolních zemích. Velmi rád se vracím například do slovenských nebo rumunských hor, toulám po francouzských památkách či holandských ostrovech. Cestování po českých zemích, ať sám nebo jako průvodce, však zůstává mým hlavním koníčkem. Plním si tak svůj dětské přání, kdy jsem chtěl postupně prozkoumat celou naši zem. Již nezbývá mnoho míst, která bych u nás nepoznal a já doufám, že si svůj sen splním celý.

Hana Klenovská

VYSTUDOVANÉ OBORY: Psychologie, Sociální politika a sociální práce, Sociální pedagogika a poradenství a Humanitní environmentalistika, vše na Masarykově univerzitě v Brně

PRAXE: Třetím rokem pracuji jako pedagog na Lipce – školském zařízení pro environmentální vzdělávání, působila jsem jako lektor globálního rozvojového vzdělávání v organizaci NaZemi, čtyři měsíce jsem strávila jako dobrovolník-učitel na alternativní škole v Jižní Koreji, která se zaměřuje na ekologii, komunitní život a buddhismus, měsíc jsem učila také na venkovské škole v Ghaně, čtyři měsíce jsem strávila na stáži v Irsku v organizaci zabývající se rozvojovou spoluprací a vzděláváním

Jako lektorka se specializuji na environmentální výchovu, multikulturní výchovu a zejména na globální rozvojové vzdělávání. Mojí vášní je poznávání lidí různých kultur, ať už těch, kteří žijí tady s námi v České republice, či těch, které můžeme potkat za hranicemi. Nejraději nasávám odlišnou kulturu tak, že v ní žiji a pracuji. K dalším mým zálibám patří tanec, plavání, vaření, zemědělské a zahradnické práce, procházky krajinou a obecně práce s lidmi.

 

Ivana Rumpelová

VYSTUDOVANÉ OBORY:  Ph.D.: Pedagogika se zaměřením na interdisciplinaritu (propojení slovesného a vizuálního umění), KČJL PdF UP Olomouc + Master 1: Faculté des Arts, Université Jules Verne, Amiens (Francie) + Mgr. (rozšiřující studium): Učitelství výtvarné výchovy pro SŠ, ZUŠ, KVV PdF MU Brno, Mgr.: Učitelství českého jazyka a literatury + výtvarné výchovy pro ZŠ, PdF UP Olomouc. Studuji dvouletý kurz arteterapie a artefiletiky (koordinátor Miroslav Huptych, odborný garant Jan Slavík, Praha).

PRAXE: K environmentální výchově přistupuji interdisciplinárně a vnímám ji jako dynamickou, pestrou mozaiku nejrůznějších oborů. Jako studentka výtvarného umění jsem se zaměřila na téma krajiny, jejího prožitku, následné tvůrčí reakce (záv. práce Vagabond). Již deset let se ve volné tvorbě zabývám environmentálními aspekty v komunikaci člověk – příroda (výstava Krajina Santerre, 2013). Ve spolupráci s festivalem Didgeridoo v jeskyni jsem iniciovala projekt Cave Art 2013, jehož hlavní ideou je tvorba v přírodě a následná instalace objektů vytvořených studenty nebo umělci v jeskyních.
 
Pedagogickou praxi jsem získala během výuky na Katedře českého jazyka a literatury (PdF UP Olomouc), na základních školách v České republice a ve Francii nebo jako muzejní pedagožka. Založila jsem Ateliér Létající šnek, který spolupracuje s Muzeem Vyškovska, pro které realizuji muzejní animace a vytvářím kreativní listy. V Modré čajovně Vyškov spolupořádám kurzy čajové keramiky. Lektoři Ateliéru Létající šnek rovněž realizovali výtvarné dílny na festivalu v Boskovicích, na Colours of Ostrava, během Týdne výtvarné kultury (Brno) nebo  v Arboretu Bílá Lhota. Na dílnách pro děti i dospělé uplatňuji výtvarné postupy inspirované principy ecoartu, land-artu, environmentálního umění aj.
 
 

Zuzana Kruťová